DR. AHMET BAHADIR

MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ

        

 

DOLGU UYGULAMALARI

 

Dudaklar ve yüzdeki kırışıklıkları doldurmak için geliştirilmiş, vücut dokularıyla uyumlu maddelerin gerekli olan bölümlere çok ince iğnelerle enjekte edilmesi yöntemi ile yapılan uygulamalardır. Zamanla birlikte cilt altında azalan, hyaluronic asit ve kollogen gibi destek dokusu görevi yapan cilt elemanları yerine konmuş olur.

Yıllar içerisinde bu destek maddelerinin azalmasıyla ciltte çökmeler, sarkmalar, genellikle burun kenarlarında, üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde kırışıklıklar meydana gelir.

Estetik dolgu uygulamalarıyla özellikle burun kenarlarındaki kırışıklıklar, ağız köşesi sarkmaları, alt ve üst dudakta konturların belirgin hale gelmesi ve augmentasyonu sağlanabilir.

Uygulama bu konuda deneyimli hekim tarafından uygun klinik ortamlarda yapılmalıdır. Uygulama öncesi ayrıntılı muayene, dolgu yapılacak alan, miktar, kullanılacak olan ilacın özellikleri ayrıntılı olarak belirlenir. Dolgu maddesi uygulama alanına ince iğnelerle enjekte edilir, bu yüzden çok ağrılı değildir. İğnede hassas kişilerde ağrıyı azaltmak için lokal anestezi sağlayan kremler kullanılabilir. Uygulama süresi yaklaşık 30dk civarındadır. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına geri dönebilir.

Estetik dolgu uygulamasının kalıcılığı kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda cilt uygulama öncesi durumuna geri döner fakat dolgu maddelerinin yapısı gereği su tutma ve cildi nemlendirme özelliğinden dolayı cildin canlılığı ve kalitesi artar.

 

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ – BOTOX

 

Botox (Botulinum Toksin Tip A), kısaca durutulmuş nörotoksin kompleksi olarak tanımlanabilir. Botilunum toksini ilk defa Dr.Alan Scott tarafından geliştirilmiş ve maymunlarda şaşılık üzerine denemeler yapılmıştır. Daha sonra Kanada’da karı koca ekip Dr. Alastair ve Jean Carruthers dinamik kırışıklıkları önleme kabiliyetini keşfetmişlerdir. Dr.Jean Carruthers Botox tedavisi sonrasında göz çevresi kırışıklıkları üzerindeki sonuçları gözlemlemiş ve bunu dermatolog olan eşine anlatmıştır. Bu konu üzerinde 10 yıldan fazla çalışmışlar ve 1990 yılında ilk yayınlarını yapmışlardır. 2002 yılında FDA Glabellar kırışıklıklar için onay vermiş ve halen dünya çapında 70’den fazla ülkede güvenle kullanılmaktadır. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde; gülümserken, kahkaha atarken veya öfkelenip kaç çatarken ortaya çıkan çizgiler zamanla mimik kasları güçlendikçe derinleşir.

Botox sinirlerden ince yüz kaslarına gelen uyarıları bloke ederek etki eder. Tedaviden sonra deri düz ve kırışıksız kalır. Diğer kaslar normal şekilde fonksiyon görmeye devam ederler. Böylece normal yüz ifadesi olumsuz yönde etkilenmemiş olur.

Botox enjeksiyonu uzun bir süreden beri bazı sinir ve göz hastalıklarının tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Çeşitli nedenlerle çok sayıda hastaya Botox enjeksiyonu uygulanmaktadır. Botox enjeksiyonuyla sarkmış ciltler düzeltilemez fakat baş-boyun bölgesindeki dinamik çizgiler kısmen veya tamamen ortadan kaldırılarak daha genç bir görünüm kazanılabilir. Fakat bu tedavi yaşlılık sonucu oluşmuş ve güneşten zarar görmüş ciltlerdeki ince çizgileri düzeltemez. Enjeksiyonların etkisi ortalama 3-5 ay civarındadır. Tedaviye devam edildiği sürece zaman içerisinde enjeksiyon sıklıkları azalabilir. Tedavi etkilerinin hastaya göre çeşitlik göstereceği ve botox’un kalıcılık süresini uzatabileceği düşünülmelidir.

Botox, 10 yılı aşkın süredir Blefarospazm tedavisinde kullanılmaktadır. Son yıllarda gerilim tipi baş ağrıları, migren, fibromiyalji ve terleme (hiperhidroz) tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Botox’un en yaygın olarak kullanıldığı alanlar alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesidir. Uygulama çok ince iğnelerle olduğu için uygulama sırasında hasta bir rahatsızlık duymaz. Yaklaşık 10-15 dk. süren bu işlem tamamladıktan sonra hasta hiç zaman kaybetmeden sosyal hayatına dönebilir.

 

MEZOTERAPİ-BİOMEZOTERAPİ

 

Mezoterapi, cildin mezoderm tabakasını uyarmak amacıyla iğneli uygulama metoduyla bazı geleneksel ilaçları, yardımcı maddeleri veya doğal bitki özlerini cilt içine enjekte edilerek yapılan bir tedavi tekniğidir. Son yıllarda bu teknik iğnesiz bazı aplikatörlerle de uygulanabilir hale getirilmiştir.

Örneğin, selülit, yağ dokusu ve lenf dolaşımındaki sorundan kaynaklanan bir problem olduğundan tedavisinde bu yüzden damar genişletici lenf dolaşımı ve drenajı destekleyici bir stimilatör ve lipolitik etkili ilaç karışımı kullanılır. Çeşitli ilaç karışımlarını kullanıldığı diğer bir örnek ise saç dökülmesi konusudur. Kadın ve erkekte saç dökülmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu tür bir problemde mezoterapi uygulama tarzı, bu nedenlerden ötürü besleyici unsurları, damar genişleticileri ve androjen hormon salgısını regüle edici maddeleri içeren kimyasal kombinasyonları kapsar.

Uygulamaların büyük bölümü özellikle estetik alanda yapılır. Cilt, mezoterapi ile çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Kırışıklıklar ve selülit problemi mezoterapiye çok iyi cevap veren sorunlardır.

Estetik tıpta mezoterapi endikasyonları aşağıdaki gibidir;

Selülit ve bölgesel incelme

Cilt kırışıklıkları

Saç dökülmeleri

Akne

Strialar (Erken Evre)

Telenjiektaziler

Ameliyat skarları (Erken Evre)

Ayrıca romatoloji, dolaşım problemleri, migren, spor hekimliği..vs. gibi alanlarda da mezoterapi uygulamaları mevcuttur. Mezoterapide seans aralıklarının bir haftadan az ve her seansta 5 farklı ilaç ve 10cc’den fazla olmaması önerilir.

 

OZONLA BÖLGESEL İNCELME

 

Bölgesel yağlanma çözümleri için uygulanmakta olan lipoliz, mezoterapi, vakumterapi, elektroterapi ve liposuction gibi tedavi yöntemlerinin yanı sıra bölgesel incelme amacıyla ozonterapi uygulaması son yıllarda tüm dünyada hızla artmıştır. Ozonterapi uygulaması ile bazal metabolizma hızı artırılması amaçlanır. Vücutta bölgesel olarak birikmiş olan yağ dokusunun oksijenlenmesinin artırılması ile yağların parçalanması ve yağ dokusunun atılması kolaylaştırılmakta, bölgesel incelme amaçlanmaktadır. Ozonterapi uygulaması ile kilo verme sırasında yağların yakım hızı artacaktır.

Uygulama sonrası bazal metabolizmanın artması ve kan dolaşımının düzenlenmesi sonucu bölgesel yağ dokusunda azalma, kilo kaybetme ile birlikte dokularda toparlanma, düşme çökme ve sellülit gibi problemlerin de giderilmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca zayıflama ve bölgesel incelme amacıyla Ozonterapi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanabilmektedir.

 

SELÜLİT TEDAVİSİ

 

Selülit, ciltte mikro kan dolaşımının bozulması sonucu kronik bir hal alarak cilt altında yağların birikmesi, dokularda su tutulması, cildin beslenememesi, yer yer tıkanmalar sonucu bağ dokulardan metabolik atıkların atılamaması, cildin elastikiyetini kaybederek cilt altında yer yer fibrotik bantların oluşması ve cilt altı yağ hücrelerinde yağın aşırı miktarda birikerek ciltte portakal kabuğu şeklinde istenmeyen görünümlerin oluşmasıdır.

Sıklıkla kadınlarda görülen selülitin üç evresi vardır;

1. Evre: Portakal kabuğu görünümü sadece cilt elle sıkıştırıldığında veya cilde bası yapıldığında görülür.

2. Evre: Portakal kabuğu görüntüsü ayaktayken belirgindir, yatar pozisyonda kaybolur.

3. Evre: Portakal kabuğu görüntüsü cildin pozisyonuna bağlı kalmaksızın her durumda görülür.

Selülit bulgularının ortaya çıkmasında uzun vadede bedensel hareketsizlik başta olmak üzere; sağlıksız yaşam koşulları, dengesiz beslenme, fazla alkol alma, sigara tiryakiliği gibi nedenlerin etkili olduğu düşünülmekle beraber genetik faktörlerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde, hormon seviyelerinde meydana gelen iniş çıkışlar da diğer sorumlu faktörler olarak düşünülür.

Selülit tedavisi başta ozon tedavisi olmak üzere, lenfatik drenaj masajı, selülit masajı, akupunktur, mezoterapi, LPG, refleksoterapi, ışık tedavisi vb. gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Ozon terapi hücre oksijenlenmesinden yola çıkılarak selülit tedavisinde de etkili ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Atıklarla dolmuş olan selülit oluşumlarının ozon etkisiyle arındırılması yoluyla uygulanan bir programdır. Ozon, mikro dolaşımı düzelterek oksijen tedarikini iyileştirdiği için özellikle selülitli bölgelerdeki oksijensiz kaskat oluşumların içine oksijeni sokarak buradaki artık maddelerin serbest oksijen radikalleri ile birlikte atılımına yardımcı olur.

 

ENDOPEEL NEDİR?

 

Yağ asitlerinden yapılmış bir preparat olan DocTNB adlı ürünün kas içine uygulanmasıyla kas lifleri arasında boşluklar oluşturarak 6-8 ay sonra eski haline dönebilen, hızlı bir kas kütlesi liftingi yaratır. DocTNB, ENDOPEEL tekniğinin ürünü olarak aralarında İsviçre, İtalya, Fransa, Meksika'nın da bulunduğu çeşitli Avrupa ve dünya ülkelerinde 13 yıldır kullanılmaktadır. 30 dakikadan az bir sürede lifting yapılabilir (skar oluşturmadan kimyasal lifting). Aynı zamanda ciltte hacimsel sıkılaşma sağlar (yüzün 1/3 orta bölgesi)

Uygulandığı her bölgede cildi gerer.

Kötü görünen, torba gibi olmuş düşük gerdan halindeki platisma bantlarının hızlı ve etkili bir şekilde düzeltilmesinde, cildin fiziksel kalitesinin arttırılmasında kullanılır.

Üst dudak ve yanak arasında oluşmuş çöküntülerden (nasolabial fold) kaynaklanan ve estetik olmayan problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

En uzun süreli (6-8 ay) etki elde etmek için kas içine uygulanır.

Çalışmalar esnasında doku ölümü veya abse belirtilerine rastlanmamıştır.

Cerrahi müdahalelere girmeden acısız bir kimyasal lifting yapılmasını sağlar.

Yüz ve boyun liftinginde, kimyasal yolla, herhangi bir skar oluşmadan hızlı bir şekilde belirgin sonuçların alınması sağlanır.

Cerrahi yüz liftinglerinin daha uzun ömürlü olmasına yardım eder.

ENDOPEEL tekniği, yüzün 1/3 alt bölümünde kasları felç etmeden etki yaparak Botulinum toksini injeksiyonuna bir alternatif olabilir.

ENDOPEEL tekniği, kimyasal araçlarla cilt sıkılaşması sağlayan yöntemlere alternatif oluşturur.

Kaslardaki değişiklikler, hemen hemen tamamen eski haline döner.

ENDOPEEL tekniği, karbolik asit kas peelingi injeksiyonu olup aşağıdaki endikasyonlar için yeni bir silahtır:

Hızlı gluteal lifting: 20 ml kadar kullanarak kalça altı yağlar yukarı kaldırılır.

Kalça bölgesinde bir dışbükeylik elde etmek.

Kalça genişliğini azaltmak.

Kalça bölgesinin cilt kalitesini arttırmak.

Kalça bölgesine daha genç bir gerginlik sağlamak: Bu etki 30 dakika sonra ortaya çıkar ve 3 saat sonra en iyi haline gelir.

Selülitte iyileşme

İnjeksiyon yapılan kasta hemen oluşan boyut değişikliklerine bağlı cilt sıkılaşması sağlanır.

Selülit görünümünde (portakal cilt) hızlı iyileşme sağlanır. Cilt ütülenmiş veya peeling yapılmış gibi görünür.

Kötü görünen torbalanmış gerdan-çene kontürü düzeltilir. Çene kontüründe ve kötü görünümlü torbalanmış gerdanda iyileşme sağlamak için pek çok kasa injeksiyon yapılır.

 

Dr. Ahmet BAHADIR

İstasyon Cad Birlik Apt No:4 A-Blok Daire:2

34149 Yeşilköy / Bakırköy / İstanbul / Türkiye

   Tel: 0212 573 71 21 - 22 - 23          Faks: 0212 663 00 08

dr@ahmetbahadir.com.tr