DR. AHMET BAHADIR

MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ

        

 

PROBİYOTİK TEDAVİ

 

Probiyotik Tedavi Nedir?

 

Probiyotikler, insan barsağında bulunan çoğunlukla bakterilerden oluşan yararlı olarak adlandırılabilecek canlı mikroorganizmalardır. Bunlar aynı zamanda dost veya iyi bakteriler olarak adlandırılırlar. Probiyotikler beslenme ürünleri ve gıdalar içerisinde bulunurlar. Tamamlayıcı ve alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Probiyotiklerin çoğu bizi birçok hastalığa karşı doğal olarak koruyan ve insan barsağında bulunan bakterilerle aynıdır (Örneğin Lactobacillus acidophillus, Bifodobacterium bifidus).

Probiyotikler, çeşitli nedenlerden dolayı sağlık amaçlı olarak insanların ilgisini çekmektedir. Öncelikle dünya, bakterileri kapsayan mikroorganizmalarla doludur. İnsan vücudunda cildin içinde ve üzerinde, barsakta ve birçok vücuda giriş yerinde(ağız, burun, kulak… vs) bulunurlar. Dost bakterilerin, hastalığa sebep olan mikroorganizmalara karşı ve besin maddelerinin emilimi ve sindiriminde immün sistemin sağlıklı oluşmasında hayati önemleri vardır. İnsanda çok çeşitli bakteri türleri bulunur. Mikroorganizmaların kendi arasındaki ve insan bedeniyle mikroorganizmalar arasındaki etkileşimler insan sağlığı ve iyilik halinin devamını belirler.

Bakteriyel dengeleme hareketi iki ana yolla bozulabilir;

1. Antibiyotikler: Barsak boyunca zararlı bakterilerle birlikte dost bakteriler de öldürülür.

2. Zararlı Mikroorganizmalar: Bakteri, mantar, parazit, şerit gibi hastalığa sebep olan zararlı mikroorganizmalar.

Araştırmacılar, irritable barsak sendromu, enfeksiyöz ishal, enflamatuar barsak hastalıları (ülseratif kolit, Chron hastalığı... vs), Helicobakter pylori (kronik mide yangısı ve çoğunluk ülserlerin sebebi), cilt enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar gibi bazı hastalıkların probiyotikler tarafından tedavi edilebileceğini keşfettiler.

Probiyotiklerle ilgili diğer bir bölüm de sindirim sisteminde bağışıklık sistemi ile ilgili hücrelerdir (stem cells). Bir teoriye göre, barsaktaki probiyotik bakteri girişi sağlayarak dost mikroorganizmaları arttırırsanız bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki edebilirsiniz.

2005 Kasım’ında Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin himayesinde Ulusal Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından düzenlenen konferansta açıklanan bir başlıkta; özellikle rota virüsler tarafından oluşturulan ishal, kadın genital ve üriner sistemi enfeksiyonları, irritable barsak sendromu, karaciğer kanseri, Clostridium Difficile tarafından oluşturulan ince barsak hastalıkları, çocuklardaki atopik dermatit’in (egzama) tedavisinde ve bu hastalıklardan korunmada bazı probiyotiklerin kullanımının yararlı olacağı rapor edilmiştir.

Ünitemizde detaylı barsak analizi yapıldıktan sonra eksik olan dost bakterilerin yerine konması amacıyla yukarıda sayılan hastalıklar ve bunlarla ilişkili rahatsızlıkların tedavi edilmesinde probiyotik tedavi uygulanmaktadır.

 

Hangi Hastalıklarda Probiyotik Tedavi Uygulanır?

 

İshal

Kabızlık

Hazımsızlık

Migren

Egzama

İrritable Barsak Sendromu

Ülseratif Kolit

Chron Hastalığı

Dişeti Rahatsızlıkları

Periodontal Hastalıklar

Vajinal Enfeksiyonlar

Cilt Enfeksiyonları

Mide Hastalıkları

Solunum Sistemi Hastalıkları

Kadın Genital Ve Üriner Sistemi Enfeksiyonları

Clostridium Difficile Tarafından Oluşturulan İnce Barsak Hastalıkları

Çocuklardaki Atopik Dermatit

 

Dr. Ahmet BAHADIR

İstasyon Cad Birlik Apt No:4 A-Blok Daire:2

34149 Yeşilköy / Bakırköy / İstanbul / Türkiye

   Tel: 0212 573 71 21 - 22 - 23          Faks: 0212 663 00 08

dr@ahmetbahadir.com.tr